29.11.2011

Роль страхування депозитів у підтримці стабільності фінансової системи та забезпеченні захисту прав споживачів фінансових послуг. Круглий стіл

Діяльність стабільної та потужної фінансової і, в першу чергу, банківської, системи є необхідною передумовою сталого економічного розвитку, підвищення інвестиційної привабливості та формування належної соціальної інфраструктури країни. При цьому, ефективна робота Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) є важливим чинником зміцнення довіри вкладників та інших кредиторів до банківської системи.

Маючи 13-ти річний досвід, Фонд знаходиться на якісно новій сходинці свого розвитку та готовий ефективно виконувати нові завдання, що зумовлені викликами часу. Кризові явища, які охопили фінансовий сектор України у 2008-2009 роках, виявили необхідність фундаментальної реорганізації системи гарантування вкладів фізичних осіб в цілому та Фонду зокрема. Постала нагальна необхідність перетворення Фонду із пасивної "виплатної каси", що відшкодовує гарантовані суми вкладникам банків, які ліквідуються, на активного учасника процесу виведення з ринку неплатоспроможних банків.

6 грудня 2011 року Фонд під патронатом Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики за підтримки Світового банку організовує міжнародний круглий стіл "Роль страхування депозитів у підтримці стабільності фінансової системи та забезпеченні захисту прав споживачів фінансових послуг " в конференц-залі Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики за адресою м. Київ, вул. Липська, 3.

У зв’язку із суспільною важливістю теми круглого столу до участі запрошені: народні депутати України, представники Національного банку України, органів державної влади, провідні українські та міжнародні експерти, представники міжнародних фінансових організацій, фінансових установ та їх професійних об’єднань, ділових засобів масової інформації.

В круглому столі візьмуть участь:

З тематикою круглого столу безпосередньо пов’язаний зміст проекту Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (реєстраційний № 9342 від 25.10.2011), внесений на розгляд Верховної Ради України за законодавчої ініціативи народних депутатів України Хомутинніка В.Ю., Аржевітіна С.М., Горбаля В. М. та Полунєєва Ю.В. Цей законопроект передбачає нові правові та організаційні засади здійснення регулювання та нагляду за діяльністю проблемних банків, виведення неплатоспроможних банків з ринку, а також, перегляд розподілу повноважень між Національним банком України та Фондом у процесі виконання зазначених завдань.

Зокрема, реформа передбачає, що Фонд здійснюватиме комплекс дій, пов’язаних з виведенням з ринку неплатоспроможних банків найменш витратним способом. Фонд матиме виключні функції щодо здійснення тимчасової адміністрації, ліквідації банків, організації відчуження активів та зобов’язань неплатоспроможного банку, продажу неплатоспроможного банку або створення перехідного банку тощо.

У зв’язку з цим, реформування системи гарантування вкладів передбачатиме створення якісно нової нормативно-правової бази діяльності Фонду та договірних засад, що регулюватимуть порядок взаємодії Фонду із Національним банком України. Реформа, також, зумовить потребу в суттєвому інституційному зміцненні Фонду, в тому числі, посиленні його організаційного статусу, функціональної структури, кадрового потенціалу, фінансування, матеріально-технічного забезпечення, інформаційних технологій, з метою забезпечення належного рівня операційної незалежності Фонд та його здатності до виконання нових функцій.

Довідка:

Фонд є державною спеціалізованою установою, яка виконує функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб.

За період діяльності Фонду можна зробити висновки про позитивний вплив системи гарантування вкладів на розвиток банківського сектора та її вагомий внесок у стабільність фінансової системи країни. Так, порівняно із 1999 роком:

З моменту заснування Фонду (1998 р.) до теперішнього часу розмір відшкодування за вкладами Фондом було збільшено в 300 разів і на сьогодні він складає 150 000 грн. Даний розмір гарантованої суми відшкодування значно перевищує розмір середнього вкладу та захищає інтереси 99,2%вкладників.

За час існування Фонду виплати гарантованих сум відшкодувань здійснювались вкладникам 27 банків, в яких відкликано банківську ліцензію. Всього в межах гарантованого розміру відшкодування отримали 350,9 тисяч вкладників на загальну суму 4,05 млрд. грн. Найбільший обсяг виплат був здійснений у період 2008 - 2010 роки - 3,5 млрд. грн.

Для преси

Круглий стіл "Роль страхування депозитів у підтримці стабільності фінансової системи та забезпеченні захисту прав споживачів фінансових послуг" відбудеться 6 грудня 2011 року з 9.30 до 14.00 в конференц-залі Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики за адресою: м. Київ, вул. Липська, 3.

 

Акредитація: Серветник Ірина Василівна, тел. (+38044) 4952416,

e-mail: [email protected] до 17.00 30.11.2011 р.