31.10.2023

Верховний Суд цього тижня розглядатиме 4 позови Фонду до пов’язаних осіб банків

ПРЕСРЕЛІЗ    

Упродовж тижня 30 жовтня-4 листопада суди різних інстанцій розглянуть позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб та власників 14 банків, які причетні до завдання збитків цим банкам та/або їхнім кредиторам. Це позови як у господарських, так і у кримінальних провадженнях. У тому числі 4 справи розглядатимуться Верховним Судом (Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду).

31 жовтня:

Під час здійснення виведення ПАТ "РАДИКАЛ-БАНК" з ринку було виявлено, що у ньому до визнання його неплатоспроможним було застосовано кілька схем виведення коштів. Більшість з яких –у переддень запровадження тимчасової адміністрації. Зокрема, за день до передачі ПАТ «РАДИКАЛ БАНК» під управління Фонду керівництвом банку було проведено тисячі внутрішньобанківських операцій, у результаті яких було виведено активів на загальну суму 824,18 млн грн, а сума зобов’язань банку за поточними рахунками фізичних осіб навпаки збільшилась в 7,3 рази. Причому, такі операції проводились як удень так і після опівночі. У результаті усіх маніпуляції кредитний портфель ПАТ «РАДИКАЛ БАНК» зменшився утричі, а навантаження на Фонд гарантування вкладів щодо виплати гарантованої суми відшкодування збільшилось на 80 млн грн.

Нагадаємо, до визнання неплатоспроможним ПАТ «БАНК «ДЕМАРК» проводив ризиковану кредитну політику. Зокрема, упродовж кількох років було укладено десятки подібних між собою кредитних угод. Однотипність оформлених договорів, подібність неліквідного забезпечення, а також неповернення боржниками грошових коштів у передбачені договорами строки мають ознаки шахрайства з фінансовими ресурсами, результатом якого стало завдання значної матеріальної шкоди банку.

Крім вказаної справи, на розгляді суду першої інстанції (Господарський суд Чернігівської області) перебуває ще один позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК «ДЕМАРК» - на 890,5 млн грн.

1 листопада:

Нагадаємо, після початку процедури виведення Банку з ринку, незалежним аудитором, що здійснював форензик-аудит, було встановлено низку фактів виведення активів з Банку до визнання його неплатоспроможним.

Відповідачі намагаються оскаржити постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.04.2023, якою суд визнав обґрунтованими вимоги Фонду гарантування до колишніх керівників АТ «АРТЕМ-БАНК» та присудив стягнути шкоду, завдану Банку та його кредиторам.

Як повідомляв Фонд, менеджмент банку, ухвалюючи у 2015 році рішення про інвестування реальних грошових коштів банку в неліквідні цінні папери, випущені емітентами з ознаками фіктивності та незадовільним фінансовим станом, діяв всупереч інтересів АТ «АРТЕМ-БАНК» та його кредиторів.