8,9 млрд грн кредиторських вимог задовольнив Фонд гарантування вкладів за 2023 рік
ПРЕСРЕЛІЗ
Упродовж 2023 року банки, що ліквідуються Фондом гарантування вкладів, спрямували на погашення вимог своїх кредиторів 8,93 млрд грн. З них на позачергове задоволення вимог забезпечених кредиторів перераховано 631,6 млн грн (в т. ч. 546,6 млн грн – НБУ).
При цьому, майже 5 154 млн грн із загальної суми спрямували на задоволення вимог кредиторів сьомої черги – юросіб, що не є пов’язаними з банками особами, та більше 203 млн грн на задоволення четвертої черги – фізичних осіб понад гарантовану суму (для банків, які виводилися з ринку до встановлення 100% гарантій за вкладами). Решту коштів отримали кредитори інших черг.
«Протягом минулого року Фонд розпочав виведення з ринку чотирьох банківських установ. Два з цих банків втратили ліцензію за порушення правил фінансового моніторингу. По обох банках вже розпочато погашення вимог 9-ї черги кредиторів. До слова, 550 млн грн з рахунків одного з цих банків перераховано Державній податковій службі в задоволення їх кредиторських вимог. Ці кошти спрямовані до Державного бюджету і є відчутною фінансовою підтримкою воюючій країні», – говорить заступниця директора-розпорядника Фонду Ольга Білай.
Зазначимо також, що за грудень 2023 року сума задоволення вимог кредиторів банків, що ліквідуються Фондом, склала 712,6 млн грн.
В цілому за весь період станом на 1 січня 2024 року задоволено вимог кредиторів неплатоспроможних банків на загальну суму 68,78 млрд грн, з яких 17,659 млрд грн погашено забезпеченим кредиторам, в т. ч. 16,29 млрд грн – НБУ (включно за рахунок звернення стягнення на предмет застави та майна поручителів).
На задоволення вимог кредиторів банків, що ліквідуються, Фонд спрямовує кошти, отримані в результаті управління та продажу майна (активів) цих банків. Враховуючи низьку якість окремих активів, реальна вартість яких в рази нижча за номінальну, численні вимоги кредиторів залишаються незадоволеними за недостатністю майна таких банків. У зв’язку з цим Фонд вживає необхідних заходів для притягнення до цивільно-правової відповідальності пов’язаних осіб (власників, керівництва банків), діяннями / рішеннями яких заподіяно збитків неплатоспроможним банкам.
Станом на 1 січня 2024 року Фондом, відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», подано 87 позовних заяв щодо 54 банків про відшкодування шкоди (збитків). Загальна кількість відповідачів, які є пов’язаними особами цих банків, – 1001 особа. Загальна сума позовних вимог складає 172 578,3 млн грн. Загальний розмір позовних вимог Фонду, задоволених згідно судових рішень, які набрали законної сили, становить понад 1 761 млн грн.
Крім того, Фондом пред’явлено 37 цивільних позовів у кримінальних провадженнях щодо 24 банків, розгляд яких триває. Загальна кількість цивільних відповідачів – 74 особи. Загальна сума пред’явлених вимог складає 27 617,8 млн грн.
Разом з цим, за результатами розгляду судами кримінальних проваджень, на підставі прийнятих судових рішень, станом на 1 січня 2024 року Фонд гарантування ініціював 6 судових проваджень про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями, щодо 6 банків. Загальна кількість відповідачів – 6 осіб. Загальна сума заявлених позовних вимог складає 5 175,5 млн грн. Загальний розмір позовних вимог Фонду, задоволених згідно судових рішень, які набрали законної сили, становить понад 2 116 млн грн.
Довідково. Деталізовані щомісячні дані про погашення вимог кредиторів неплатоспроможних банків, що перебувають в управлінні Фонду, публікуються на Офіційному сайті Фонду у розділі: «Банки в управлінні Фонду» - «Розрахунки з кредиторами банків в управлінні Фонду».
Нагадаємо, через систематичні порушення вимог законодавства у сфері протидії відмиванню доходів протягом останнього року було відкликано ліцензії АТ «АКБ «Конкорд» та АТ «АЙБОКС БАНК».