Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик переконаний, що Україні потрібна комплексна довгострокова стратегія підвищення рівня фінансової грамотності.
Україні потрібна комплексна довгострокова стратегія підвищення рівня фінансової грамотності – Оленчик
«У нас має з’явитись комплексна довгострокова стратегія підвищення рівня фінансової грамотності. Це глобальна проблема. Від цього також залежатиме на скільки буде високий рівень довіреності до банківської системи і до держави в цілому», - сказав А.Оленчик під час круглого столу на якому були презентовані результати опитування з метою оцінки рівня знань українських споживачів щодо системи гарантування вкладів фізичних осіб. Захід був проведений 24 вересня Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, за підтримки Програми розвитку фінансового сектору (USAD/FINREP-II). У ньому взяли участь представники USAID, банкіри, науковці та експерти.
Згідно з опитуванням, про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб обізнані 49% цільової аудиторії. Серед власників депозитів рівень обізнаності складає 68%, поточних та карткових рахунків – 43%.
40% респондентів знають, що гарантована сума відшкодування вкладникам комерційних банків становить 200 тис. грн. Під час загальнонаціонального репрезентативного опитування «Фінансова грамотність та обізнаність в Україні» 2010 року гарантовану суму правильно назвали лише 7% опитаних.
Водночас результати тестування на обізнаність щодо системи гарантування вкладів показали, що рівень обізнаності є поверхневим, оскільки лише 19% опитаних змогли правильно відповісти на 10 із 17 запитань тесту.
Третина користувачів банківських послуг оцінюють свою поінформованість щодо системи гарантування вкладів як достатню, однак у більшості випадків хотіли б дізнатися про неї більше.
Найчастіше цільова аудиторія дослідження схильна звертатися за інформацією щодо гарантування вкладів до банку, у якому відкрито рахунок (46%), на «гарячу лінію» та сайт ФГВФО (36% та 35% відповідно).
«Здійснення заходів щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та підвищення рівня фінансової грамотності населення – законодавчо закріплені функції Фонду і ми завжди приділяли велику увагу просвітницькій діяльності. Проведене за підтримки Програми розвитку фінансового сектору (USAID/FINREP-II) дослідження допомагає удосконалити інформаційну діяльність Фонду і максимально адаптувати її до потреб споживачів фінансових послуг», - резюмував А.Оленчик.