Вітаємо на оновленому сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Сайт працює в режимі наповнення та тестування. Якщо у Вас виникнуть запитання чи пропозиції надсилайте їх, будь ласка, на адресу: irf-support@fg.gov.ua. У разі виявлення помилки виділіть текст і натисність Ctrl+Enter

Інвестиційний клімат в Україні знову потрапив у залежність від судів

ПРЕСРЕЛІЗ  

В Україні створюється небезпечний прецедент, який повністю зруйнує систему пулових продажів проблемних активів, зупинить розрахунки з кредиторами неплатоспроможних банків і завдасть нищівного удару по інвестиційному клімату в Україні.

Сьогодні Північний апеляційний господарський суд розглядає апеляційну скаргу ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", ПАТ "Дельта Банк", Фонду гарантування вкладів та НБУ на рішення Господарського суду м. Києва від 20.10.2020 у справі №910/5251/20. Цим рішенням Господарський суд м. Києва визнав недійсними торги, на яких був реалізований найдорожчий за ціною продажу лот – пул кредитів АТ «ДЕЛЬТА БАНК», ПАТ «КБ «НАДРА», АТ «БАНК "ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ», частина з яких знаходиться у заставі НБУ. Ціна продажу лоту склала майже 850 млн грн, що були спрямовані на розрахунки з кредиторами.

Розгляд цієї справи матиме колосальні наслідки не лише для Фонду гарантування вкладів, а й для кредиторів банків, всіх учасників банківського ринку та держави в цілому. Оскільки суд за позовами ПАТ "Білоцерківська Теплоелектроцентраль" та ТОВ "Танк Транс" поставив під сумнів загальновизнану у світі практику, що довела свою ефективність, - об`єднання проблемних активів (NPL) в пул. Європейська та світова практика показує, що саме продажі у складі пулів є найефективнішим шляхом реалізації NPL, і лише такі пули привертають увагу професійних гравців.

Основними активами, включеними до згаданого пулу, стала заборгованість за кредитами групи компаній «Яблуневий дар» перед АТ «ДЕЛЬТА БАНК» (її стягнення залежить від рішень судів за відповідними позовами) та ПРАТ «РОСАВА». До того ж одна з компаній, що входять до групи «Яблуневий дар», ТОВ «Танк Транс», на момент продажу лоту ініціювала процедуру банкрутства. ПРАТ «РОСАВА», боржник перед АТ «Банк «Фінанси та Кредит», також, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на момент продажу розпочала процедуру ліквідації.

Усі активи, включені до пулу, до того неодноразово виставлялись на торги, спершу вроздріб, потім у складі дрібніших пулів, та оскільки покупців і тоді не було знайдено, були об’єднані у єдиний пул.

Тож у разі винесення негативного рішення судом апеляційної інстанції, це фактично зупинить продажі NPL не лише банків, що виводяться з ринку, а й діючих, які мають в портфелі NPL (за даними НБУ, станом на початок 2021 року обсяг NPL у працюючих банках перевищував 40%); зупинить розрахунки з кредиторами банків (як відомо, такі розрахунки здійснюються саме за рахунок реалізації активів); а у ширшій перспективі підірве довіру потенційних покупців до надійності інвестиційного поля України.

Довідка: Нагадаємо, ринок NPL в Україні був створений з нуля Фондом гарантування вкладів під час банківської кризи 2014-2016 рр., коли Фонд розпочав виведення з ринку 97 неплатоспроможних банків (на той час – половину банківської системи України). Інвентаризація активів банків, переданих в управління Фонду, показала, що левова частка їхніх активів – непрацюючі кредити, зокрема, беззаставні, видані пов’язаним особам, або юридичним особам, що пішли в контрольоване банкрутство.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter