Вітаємо на оновленому сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Сайт працює в режимі наповнення та тестування. Якщо у Вас виникнуть запитання чи пропозиції надсилайте їх, будь ласка, на адресу: irf-support@fg.gov.ua. У разі виявлення помилки виділіть текст і натисність Ctrl+Enter

Вдосконалено механізм задоволення вимог кредиторів неплатоспроможних банків

ПРЕСРЕЛІЗ    

Законодавчі зміни щодо вдосконалення механізму задоволення вимог кредиторів неплатоспроможних банків, які ініційовані Фондом гарантування вкладів і набули чинності 5 серпня 2021 року, сприятимуть збереженню активів таких банків і запобіганню втрати їх майна, а також задоволенню вимог якомога більшої кількості кредиторів. Про це розповів заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів Віктор Новіков, коментуючи Закон №1588-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізмів виведення банків з ринку та задоволення вимог кредиторів цих банків», ухвалений Верховною Радою 30 червня 2021 року.

- «Цей документ розроблявся фахівцями Фонду разом з міжнародними експертами і враховує як нашу судову практику, так і міжнародний досвід. В першу чергу, зміни стосуються 38 і 52 статей закону про систему гарантування вкладів. Зміни до 38-ї статті – це імплементація нашої судової практики стосовно розгляду спорів про нікчемність договорів, які заключали банки за рік до виведення їх з ринку. Зміни до закону більш чітко і послідовно визначають підстави для визнання правочинів нікчемними. Це сприятиме поверненню активів, виведених з банків, що збільшить обсяг задоволення вимог кредиторів», - наголосив Віктор Новіков. 

Нагадаємо, що погашення вимог кредиторів банків, які ліквідуються, здійснюється за рахунок коштів, отриманих від продажу їх активів. У разі недостатності активів банку Фонд має право звернутися до осіб, які заподіяли шкоду установі та її кредиторам, з вимогою про задоволення за рахунок їхнього майна кредиторських вимог. У разі відмови таких осіб відшкодувати завдані збитки Фонд має право звернутися до суду, однак цей механізм потребував вдосконалення на рівні законодавства.

- «Зміни до 52-ї статті також враховують судову практику, в першу чергу, рішення Великої Палати Верховного Суду стосовно банку «Укоопспілка». Ці зміни до закону дозволяють нам більш ефективно притягувати менеджмент і власників банків до цивільно-правової відповідальності щодо відшкодування ними збитків, завданих банкам і кредиторам. Це теж сприятиме збільшенню рівня задоволення кредиторських вимог відповідно до черговості, встановленої законодавством», - додав Віктор Новіков.

Фонд гарантування вкладів уже ініціював численні судові провадження по всій території України, а також веде активну роботу в іноземних юрисдикціях щодо притягнення до відповідальності екс-власників і пов’язаних з банками осіб, винних у доведенні установ до банкрутства. Станом на 1 вересня 2021 року Фондом подано 69 позовних заяв щодо 44 банків. Загальна кількість відповідачів, які є пов’язаними особами цих банків, складає 816. Загальна сума позовних вимог становить майже 98 млрд грн.


Довідково. 25 травня 2021 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила перше в історії України рішення про стягнення шкоди з топ-менеджерів банку, що ліквідується, у справі за позовом Фонду гарантування вкладів до 14 колишніх керівників банку «Укоопспілка». Детальніше про це – за посиланням.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter