Справи банків РЕАЛ та МЕЛІОР - на розгляді судів апеляційної інстанції цього тижня

14.05.2024

ПРЕСРЕЛІЗ     

Цього тижня, 13-17 травня 2024 р. суди різних інстанцій розглядають справи за позовами Фонду гарантування вкладів (далі – Фонд) до пов’язаних осіб та власників 19 банків, які причетні до завдання збитків цим банкам та/або їхнім кредиторам. Це позови як у господарських, так і у кримінальних провадженнях. Зокрема, цього тижня суди апеляційної інстанції розглянуть:

  • 13 травня: Центральний апеляційний господарський суд продовжив розгляд апеляційної скарги Фонду на рішення суду першої інстанції за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «МЕЛІОР БАНК» на суму 61,01 млн грн (справа №904/3864/21).

Як повідомляв Фонд, посадовими особами ПАТ «МЕЛІОР БАНК» з метою прикриття фінансової неплатоспроможності систематично проводились з грубими порушеннями законодавства операції зі збільшення статутного капіталу банку до мінімально встановленого розміру, необхідного для продовження банківської діяльності станом на 2012 рік. Це було здійснено не за рахунок власних коштів акціонера, як того вимагає законодавство, а фактично – за рахунок кредитних коштів, наданих самим банком фірмам, наближеним до акціонерів ПАТ «МЕЛІОР БАНК». Зокрема, було видано кредити на користь чотирьох компаній, і у подальшому залучені кошти шляхом перерахування через різні компанії були зараховані на рахунок акціонера банку. Тобто, це відбувалось без фактичного надходження коштів на рахунки банку, а виключно за рахунок штучно сформованих активів у балансі.

Крім того, у банку було виявлено факти порушення вимог законодавства України, що регулює боротьбу з легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом.

Крім того, на розгляді у Верховному Суді також перебуває скарга одного з відповідачів на постанову суду апеляційної інстанції, якою задоволено повністю позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «МЕЛІОР БАНК» на понад 188,0 млн грн (справа №904/3867/21).

  • 17 травня: Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду продовжить розгляд скарги на обвинувальний вирок Вищого антикорупційного суду (ВАКС) щодо колишнього голови правління ПАТ "РЕАЛ БАНК", якого ВАКС 25.12.2023 визнав винним у завданні збитків цьому банку та його кредиторам у розмірі 5,6 млрд грн (справа №991/1684/22).

Під час здійснення процедури ліквідації цього банку було встановлено, що основною причиною його неплатоспроможності стало надання завідомо збиткових для банку кредитів на мільярди гривень компаніям, що входили до групи компаній акціонера ПАТ "РЕАЛ БАНК" Сергія Курченка, який наразі перебуває під санкціями та оголошений у міжнародний розшук. За виявленими фактами Фонд спрямував до правоохоронних органів низку заяв, що лягли в основу відповідних кримінальних справ.

Ще одну справу - за позовом Фонду до власника ПАТ «РЕАЛ БАНК» на суму 4,7 млрд грн (справа № 991/6214/22) – розгляне Вищий антикорупційний суд 16 травня.

Суди першої інстанції розглянуть, зокрема:

13 травня:

  • Господарський суд Сумської області продовжив розгляд позову Фонду до пов’язаних осіб ПАТ "БАНК "СТОЛИЧНИЙ" на суму 102 млн грн (справа №920/1346/21).

Збитки були завдані банку внаслідок здійснення відповідачами економічно невиправданої ризикової діяльності, зокрема, ухвалення необґрунтованих рішень щодо видачі кредитних коштів за договорами кредитної лінії.

  • Господарський суд Харківської області продовжив розгляд позову Фонду до пов’язаних осіб АТ «БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА» про відшкодування збитків у розмірі 618,7 млн грн (справа №922/2860/18).

Як повідомляв Фонд, після запровадження в АТ «БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА» тимчасової адміністрації було встановлено, що значна частина кредитів була видана банком низці позичальників, пов’язаних між собою як за особою майнового поручителя, так і за предметом застави (цінних паперів, ліквідність яких сумнівна). За низкою позичальників проведення кредитних операцій було здійснено взагалі за наявності висновків про їх некредитоспроможність. І надалі, уже в процесі виведення банку з ринку, ці позичальники не обслуговували кредити.

Зрештою, проведення АТ «БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА» ризикової кредитної діяльності призвело до відсутності у банку коштів для виконання зобов’язань перед вкладниками і кредиторами.

14 травня:

  • Господарський суд міста Києва продовжив розгляд одного з позовів Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «АРТЕМ-БАНК»» про відшкодування збитків у розмірі 29,6 млн грн (справа №910/10354/21).

Нагадаємо, як встановлено вже під час здійснення ліквідаційної процедури АТ "АРТЕМ-БАНК", його менеджмент ще до визнання банку неплатоспроможним ухвалював рішення, на підставі яких в подальшому було здійснено ряд завідомо збиткових операцій. Зокрема, було ухвалено рішення про інвестування в цінні папери (інвестиційні сертифікати) низької фінансової якості, без проведення належної оцінки ризиків такого інвестування, на значні суми, що прямо суперечило інтересам АТ "АРТЕМ-БАНК" та його кредиторам та у підсумку завдало значних збитків.

На сьогодні у судах різних інстанцій розглядається кілька позовів Фонду до пов’язаних осіб цього банку. Зокрема, Господарський суд міста Києва розглядає справи №910/3782/21 та №910/9833/21 на суму понад 10,6 млн грн.

Крім того, як повідомляв Фонд, 5 лютого 2024 р Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалив рішення за ще одним позовом Фонду (справа № 910/4149/21), відповідно до якого керівники АТ «АРТЕМ-БАНК» зобов’язані відшкодувати Фонду збитки у розмірі 15,9 млн грн.

  • Голосіївський районний суд м. Києва продовжить розгляд позову Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «ВЕКТОР-БАНК» про відшкодування збитків у розмірі 28 млн грн у кримінальному провадженні (справа №752/3411/21).

Як повідомляв Фонд, під  час  здійснення  ліквідаційної процедури у банку було виявлено факти розкрадання коштів банку шляхом проведення завідомо збиткових операцій з кредитування пов’язаних юридичних осіб, чия  фінансова та статистична звітність вже на момент отримання кредитів ставила під сумнів повернення ними коштів.

Компанії-позичальниці фактично не здійснювали господарської діяльності і не мали доходів для обслуговування кредитної заборгованості, кредитні угоди були укладені без належного забезпечення.

Ще однією шахрайською схемою було укладення договору суборенди нежитлових приміщень в Києві на невигідних для банку умовах.

16 травня:

  • Голосіївський районний суд м. Києва продовжить розгляд позову Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «КБ "СТАНДАРТ" на 476,8 млн грн у кримінальному провадженні (справа №752/3230/17). 

Як повідомляв Фонд, до визнання цього банку неплатоспроможним у ньому було здійснено низку операцій з виведення активів. Зокрема, протягом 2013-2014 було здійснено 26 кредитних операцій, що завдали банку багатомільйонних збитків.

В заставу за цими кредитами без жодної перевірки кредитоспроможності позичальників надавалися депозити членів Спостережної ради Банку та інших інсайдерів у неспівмірному розмірі (наприклад, сума виданого кредиту – 30 млн грн, а розмір депозиту, переданого в заставу, – 300 тис. грн), сформовані за рахунок кредитних коштів самого банку. Самі боржники були новоствореними суб’єктами господарювання, пов’язаними між собою.

В подальшому ці застави були замінені на сміттєві цінні папери компаній-інсайдерів Банку, заставна вартість яких була безпідставно завищена.

Ще один позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «КБ "СТАНДАРТ"», на суму 794,2 млн грн (справа №910/15260/18), перебуває на розгляді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

17 травня:

  • Господарський суд Одеської області продовжить розгляд позову Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «ЮСБ БАНК» про відшкодування шкоди у розмірі 514,3 млн грн (справа № 916/3821/21).

Фондом було встановлено, що до моменту запровадження тимчасової адміністрації з установи з використанням механізму кредитування було виведено та привласнено активи банку на значну суму. «Схема», зокрема, полягала у кредитуванні групи контрагентів – 11 юридичних осіб, що мають ознаки пов’язаних. Здійснена перевірка правочинів свідчить: усі рішення про надання кредитів цій групі позичальників приймались із явним нехтуванням інтересів банку.

  • Шевченківський районний суд м. Києва продовжить розгляд позову Фонду у кримінальному провадженні до пов’язаних осіб ПАТ "БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА" на 8,0 млн грн (справа №761/22614/19).

Як повідомляв Фонд, у ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» було здійснено низку оборудок, результатом яких стало виведення коштів з банку в особливо великих розмірах. Зокрема, упродовж одного дня у червні 2016 р. було укладено договір, відповідно до якого ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» набув права вимоги за 5-ма кредитними договорами, забезпеченими «сміттєвими» цінними паперами, заплативши за них «живими» коштами, а натомість отримавши на баланс кредити, проценти за якими не сплачувались та які не були погашені позичальниками у визначені договорами терміни.

Показово, що надання кредитів ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» позичальникам, придбання ними цінних паперів за рахунок кредитних коштів, надання цінних паперів у заставу та продаж кредитного портфелю банку ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» здійснювалось практично одночасно.

Крім того, з ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» фактично було виведено ліквідний кредитний портфель, забезпечений нерухомим майном, за заниженою вартістю, та без внесення «живих» грошей.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter