У І півріччі 2024 позичальники банків, що ліквідуються, погасили понад 188 млн грн заборгованості за кредитами

17.07.2024

ПРЕСРЕЛІЗ  

Протягом січня-червня поточного року позичальники банків, що перебувають у ліквідації, погасили більше 188 млн грн кредитної заборгованості за програмами реструктуризації Фонду гарантування вкладів.

Загалом за весь час дії програм реструктуризації, станом на 1 липня 2024 року, надходження від погашення реструктуризованих кредитів боржниками банків у ліквідації склали 804,56 млн грн. Зокрема:

  • 214,3 млн грн – надходження від погашення іпотечних кредитів фізосіб за програмою, затвердженою у 2018 році;
  • 184,18 млн грн – надходження від погашення кредитів фізосіб відповідно до Умов погашення кредитної заборгованості під час дії воєнного стану;
  • понад 406 млн грн – надходження від погашення кредитів суб’єктів господарювання.

Якщо в період банківської кризи попередніх років, боржники намагалася ухилятись від виконання зобов’язань, то сьогодні все більше позичальників банків, що ліквідуються Фондом, погоджуються на реструктуризацію.

«Для позичальників реструктуризація кредитів – це можливість зберегти прогнозовану діяльність підприємства з виваженим фінансовим навантаженням. Також серед переваг – можливість уникнути судових справ по стягненню заборгованості. Згідно з політикою Фонду, реструктуризований кредит підлягає продажу в останню чергу, претензійно-позовна робота щодо нього на час реструктуризації не здійснюється, а відомості про такий борг Фондом не оприлюднюються. Для боржників реструктуризація – оптимальна можливість погасити кредит на пільгових умовах протягом періоду ліквідації банку», – зазначила в.о. директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів Ольга Білай.

Для позичальників-фізосіб Фонд на період військового стану діють спрощені умови погашення кредитів. Для них застосовується 0,001% річних та 1 копійка комісії за умови, що боржник погашає від 10 тис. грн на місяць для іпотечних кредитів, 1 тис. грн – для інших кредитів (окрім карткових – 5 тис. грн – для кредитів на понад 100 тис. грн). Позичальник може повністю погасити кредит на пільгових умовах протягом періоду ліквідації банку. Залишок заборгованості за реструктуризованими кредитами Фонд продає в останню чергу.

Для юросіб та ФОП з серпня 2023 року діють уніфіковані умови реструктуризації, що передбачають перший внесок у розмірі 5%, щомісячну амортизацію та повне погашення заборгованості за основною сумою, а також процентів і комісій протягом процедури ліквідації. На період реструктуризації проценти за користування кредитом встановлюються залежно від періоду реструктуризації та сплачуються щомісячно. Чим довший строк погашення боргу, тим більша ставка: менше 18 місяців – 0,1% річних, 19-24 місяці – 3%, більше двох років – 5%. Період реструктуризації встановлюється згідно з клопотанням клієнта, але повне погашення має відбутись не пізніше ніж за півроку до завершення процедури ліквідації.

На сьогодні понад 80% юросіб-клієнтів банків, які звернулись до банку-кредитора, що ліквідується Фондом, щодо реструктуризації кредиту, отримали позитивне рішення і підписали відповідний договір. З них 99% виконують умови щомісячного погашення боргу.

Для приєднання до програми реструктуризації:

  • фізична особа-позичальник має подати до банку заяву про приєднання до Умов погашення заборгованості та здійснити платіж у погашення заборгованості за кредитним договором у визначеному порядку;
  • юридичні особи та ФОП, які мають кредит у банку, що ліквідується, та раніше не реструктуризували заборгованість за цим кредитом за нормативно-правовими актами Фонду, мають звернутись до банку-кредитора для консультації щодо необхідного пакету документів і подальшого плану дій.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter