ПРЕСРЕЛІЗ
Цього тижня, 05-09 серпня суди різних інстанцій розглянуть позови Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) до пов’язаних осіб та власників 15 банків, які причетні до завдання збитків цим банкам та/або їхнім кредиторам. Це позови як у господарських, так і у кримінальних провадженнях.
Зокрема, Північний апеляційний господарський суд 5 та 7 серпня розглядатиме апеляційні скарги відповідачів та Фонду за позовами Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» - у справі №910/940/20 на суму 27,7 млн грн (скарги відповідачів) та справі №910/680/20 на суму 25,1 млн грн (скарги відповідачів та Фонду).
Під час здійснення ліквідаційної процедури ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» було виявлено, що до того, як цей банк був визнаний неплатоспроможним та у ньому розпочато процедуру ліквідації, у ньому здійснювались невиправдано ризикові операції, як-от укладення завідомо збиткового договору купівлі-продажу цінних паперів тощо.
За ще одним позовом Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» (справа №910/682/20) судами першої та апеляційної інстанцій ухвалено рішення на користь Фонду про стягнення збитків у повному обсязі на суму 23,0 млн грн.
Крім того, відбудеться розгляд по суті кількох позовів Фонду у судах першої інстанції. Зокрема:
5 серпня Господарський суд Харківської обл. розгляне позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «ЗОЛОТІ ВОРОТА» про відшкодування збитків у розмірі 618,7 млн грн (справа №922/2860/18).
Як повідомляв Фонд, після запровадження в АТ «БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА» тимчасової адміністрації було встановлено, що значна частина кредитів була видана банком низці позичальників, пов’язаних між собою як за особою майнового поручителя, так і за предметом застави (цінних паперів, ліквідність яких сумнівна). Частину кредитних операцій було здійснено взагалі за наявності висновків про некредитоспроможність позичальників. Надалі, уже в процесі виведення банку з ринку, ці позичальники не обслуговували кредити.
Зрештою, проведення АТ «БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА» ризикової кредитної діяльності призвело до відсутності у банку коштів для виконання зобов’язань перед вкладниками і кредиторами.
6 серпня:
- Господарський суд м. Києва розгляне позов Фонду до екс-голови правління ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» про відшкодування збитків у розмірі 421,6 млн грн (справа №758/5941/20).
Як було виявлено під час здійснення процедури ліквідації банку, у ньому проводились фіктивні операції у той час, коли його фінансовий стан загрожував інтересам вкладників та кредиторів. Зокрема, здійснювалось кредитування підконтрольних власникам підприємств під цінні папери, виведення коштів через кореспондентський рахунок в Bank Frick&Со (Ліхтенштейн), неправомірне обтяження на користь окремих клієнтів нерухомого майна банку та інші маніпуляції з активами.
- Шевченківський районний суд м. Києва розгляне позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» на суму 8,0 млн грн (справа №761/22614/19).
У ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» було здійснено низку оборудок, результатом яких стало виведення коштів з банку в особливо великих розмірах. Зокрема, упродовж одного дня у червні 2016 р. було укладено договір, відповідно до якого ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» набув права вимоги за 5-ма кредитними договорами, забезпеченими «сміттєвими» цінними паперами, заплативши за них «живими» коштами, а натомість отримавши на баланс кредити, проценти за якими не сплачувались та які не були погашені позичальниками у визначені договорами терміни.
Показово, що надання кредитів ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» позичальникам, придбання ними цінних паперів за рахунок кредитних коштів, надання цінних паперів у заставу та продаж кредитного портфелю банку ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» здійснювалось практично одночасно.
Крім того, з ПАТ «БАНК ПЕТРОКОММЕРЦ-УКРАЇНА» фактично було виведено ліквідний кредитний портфель, забезпечений нерухомим майном, за заниженою вартістю, та без внесення «живих» грошей.