Фонд гарантування вкладів досліджує матеріали щодо 72 банків, що втратили свої активи внаслідок збройної агресії рф проти України та були виведені з ринку. Це, насамперед, втрати до повномасштабного вторгнення 2022 року, що не підпадатимуть під механізм відшкодування збитків, над яким працює Міністерство юстиції України. Зібрані дані ляжуть в основу відповідних позовів проти рф. Про це йдеться у колонці заступника директора-розпорядника Фонду Віктора Новікова, опублікованій у виданні «Економічна правда».
Суди проти росії. Фонд гарантування вкладів бореться за повернення грошей банків, втрачених через російську агресію
Зокрема, за попередніми оцінками сума потенційних вимог до країни-агресора, які можуть бути висунуті Фондом, може складати близько 45 млрд грн. Одним із основних кредиторів таких банків, який втратив найбільше коштів, є держава Україна в особі Фонду, а також НБУ, що надавав їм кредити рефінансування.
«Стягнення збитків з рф - це питання не тільки правове, а й політичне. У світі поки не існує законодавчих норм, які б дозволяли використовувати певні активи рф (активи Центробанку), що перебувають на території тієї чи іншої країни, для виконання рішення українського суду про стягнення шкоди, завданої країною-агресором… Проте Фонд усіма доступними правовими методами і далі боротиметься за те, щоб не дозволити країні-агресору безкарно відбирати кошти кредиторів українських банків» - наголосив Віктор Новіков.
Отримати позитивні рішення українських судів у таких справах - це важливий крок до стягнення з країни-агресора відшкодування за завдані збитки за рахунок її активів по всьому світу. Ці судові рішення Фонд далі використовуватиме при створенні різних міжнародних механізмів стягнення збитків.