Позови Фонду гарантування до пов’язаних осіб банків на понад 4,5 млрд грн - на розгляді Верховного Суду

17.12.2024

ПРЕСРЕЛІЗ        

Цього тижня, 16-20 грудня суди розглядають позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб та власників понад 20 банків, що виводяться з ринку. Це позови як у господарських, так і у кримінальних провадженнях. Низка справ розглядається у суді касаційної інстанції, зокрема:

17 грудня Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду розпочне розгляд скарги Фонду на рішення судів попередніх інстанцій за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК «МИХАЙЛІВСЬКИЙ» про відшкодування збитків у розмірі 742,6 млн грн (справа №910/11028/20).

Нагадаємо, під час виведення з ринку ПАТ «БАНК «МИХАЙЛІВСЬКИЙ» було виявлено, що перед визнанням банку неплатоспроможним у ньому було здійснено низку махінацій, зокрема: виведення кредитного портфелю шляхом фіктивних проводок, придбання фіктивних прав вимоги на грошові кошти за договорами з продажу «сміттєвих» цінних паперів, видача незабезпечених кредитів фіктивним фірмам тощо.

Наразі на розгляді судів різних інстанцій перебуває ще 4 позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб, причетних до заподіяння шкоди (збитків) цьому банку.

Крім того, 18 грудня цей же суд продовжить розгляд:

  • скарги одного з відповідачів за позовом Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК», на 22,9 млн грн. Відповідач оскаржує рішення судів попередніх інстанцій, якими повністю задоволено вимоги Фонду (справа №910/682/20).Під час здійснення ліквідаційної процедури ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» було виявлено, що до того, як цей банк був визнаний неплатоспроможним та у ньому розпочато процедуру ліквідації, у банку здійснювались невиправдано ризикові операції, як-от укладення завідомо збиткового договору купівлі-продажу цінних паперів.Крім того, на розгляді судів апеляційної інстанції перебувають позови Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» за справою №910/680/20 на 25 млн грн, у справі №910/940/20 на суму 27,7 млн грн та справі №910/686/20 на суму 8,9 млн грн.
  • скарг на рішення суду апеляційної інстанції за позовом Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «АВТОКРАЗБАНК» на суму 897 млн грн (справа №917/1920/21). Суд апеляційної інстанції задовольнив позов Фонду повністю до частини відповідачів (члени Правління та Спостережної ради). Нагадаємо, виведення коштів з ПАТ «АВТОКРАЗБАНК» напередодні визнання його неплатоспроможним відбувалось через схему кредитування та поруки пов’язаних з акціонерами компаній. Він був одним із банків, з яких було виведено кошти через австрійський Meinl Bank. Як було встановлено уже під час виведення ПАТ «АВТОКРАЗБАНК» з ринку, переважну частину цінних паперів, що перебували у нього в заставі, складали сміттєві цінні папери емітента, якого Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в 2015 році включила до Переліку емітентів, що мають ознаки фіктивності, а цінні папери визнала такими, що мають ознаки фіктивності.
  • скарги Фонду та деяких відповідачів на рішення судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позовних вимог Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «ЕРДЕ БАНК» на суму 78,7 млн грн (справа №910/19434/20). Ще до визнання банку неплатоспроможним він надавав кредити кільком контрагентам, загальна заборгованість яких напередодні визнання банку неплатоспроможним перевищила 70% від усього кредитного портфеля юридичних осіб. При цьому майже 44% цих кредитів були бланковими, за іншими вартість застави не покривала фактичний обсяг заборгованості.
  • скарги Фонду на рішення судів першої та апеляційної інстанцій за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК «ТАВРИКА» на суму 2,7 млрд грн (справа №910/18526/21). Як повідомляв Фонд, активи з ПАТ «БАНК «ТАВРИКА» виводились через кредитування пов’язаних осіб та заміну ліквідної застави за вже виданими кредитами. Зокрема, забезпеченням за кредитами, виданими пов’язаним з цим банком особам, виступили картини, вартість яких у бухгалтерській документації банку була завищена у сотні разів порівняно з реальною ціною. Крім того, було замінено застави за вже виданими раніше позиками - із забезпечення виводились об’єкти нерухомості, натомість, без проведення оцінки був переданий пакет акцій підприємства, яке згодом, у 2015 р., було визнане банкрутом. Лише за кілька місяців з грудня 2012 р по березень 2013 р. 14 компаній-позичальниць пішло у кероване банкрутство.
  • скарги одного з відповідачів на постанову суду апеляційної інстанції, якою задоволено позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «МЕЛІОР БАНК» на суму 213,8 млн грн (справа №904/3867/21).

Як повідомляв Фонд, посадові особи ПАТ «МЕЛІОР БАНК» з метою прикриття фінансової неплатоспроможності систематично проводили з грубими порушеннями законодавства операції зі збільшення статутного капіталу банку до мінімально встановленого розміру, необхідного для продовження банківської діяльності станом на 2012 рік. Це було здійснено не за рахунок власних коштів акціонера, як того вимагає законодавство, а фактично за рахунок кредитних коштів, наданих самим банком фірмам, наближеним до акціонерів ПАТ «МЕЛІОР БАНК».

Крім того, у банку було виявлено факти порушення вимог законодавства України, що регулює боротьбу з легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter