Верховний суд продовжить розгляд позовів Фонду гарантування до пов’язаних осіб банків на майже 3 млрд грн

29.01.2025

ПРЕСРЕЛІЗ    

 Цього тижня, 27-31 січня, суди різних інстанцій розглядатимуть позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб та власників 16 банків, що виводяться з ринку. Йдеться про позови як у господарських, так і в кримінальних провадженнях.

Зокрема, 29 січня 2025 р Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду розглядає чотири справи за позовами Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб банків про відшкодування шкоди. Загальна сума позовних вимог складає близько 3 млрд грн. Зокрема, розглядатимуться:

  • Скарга Фонду на рішення судів першої та апеляційної інстанцій за позовом до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК «ТАВРИКА» на суму 2,7 млрд грн (справа №910/18526/21). Як повідомляв Фонд, активи з ПАТ «БАНК «ТАВРИКА» виводились через кредитування пов’язаних осіб та заміну ліквідної застави за вже виданими кредитами. Зокрема, забезпеченням за кредитами, виданими пов’язаним з цим банком особам, виступили картини, вартість яких у бухгалтерській документації банку була завищена у сотні разів порівняно з реальною ціною. Крім того, було замінено застави за вже виданими раніше позиками: із забезпечення виводились об’єкти нерухомості, натомість, без проведення оцінки був переданий пакет акцій підприємства, яке згодом, у 2015 р., було визнане банкрутом. Лише за кілька місяців з грудня 2012 р по березень 2013 р. 14 компаній-позичальниць пішло у кероване банкрутство.
  • Скарги Фонду та деяких відповідачів на рішення судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позовних вимог Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «ЕРДЕ БАНК» (справа №910/19434/20) на суму 78,7 млн грн. Під час ліквідаційної процедури Фондом було виявлено, що до визнання банку неплатоспроможним його посадові особи надавали кошти деяким позичальникам без належного (неспівмірного із сумою кредиту) або взагалі без будь-якого забезпечення. Загальна заборгованість контрагентів напередодні визнання банку неплатоспроможним перевищила 70% від усього кредитного портфеля юросіб. Здійснення таких завідомо збиткових операцій прямо суперечило інтересам банку та його кредиторам і завдало їм суттєвої шкоди.
  • Скарга одного з відповідачів на постанову суду апеляційної інстанції, якою задоволено позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «МЕЛІОР БАНК» (справа №904/3867/21) на суму 213,8 млн грн.За результатами детального аналізу кредитного портфелю ПАТ «МЕЛІОР БАНК», проведеного після початку виведення банку з ринку, Фондом виявлено групу кредитів, які надавались пов`язаним між собою компаніям без забезпечення або під забезпечення, яке не відповідало розміру основного зобов`язання та кредитному ризику. Позичальники мали ознаки фіктивності, а згодом розпочали процедуру банкрутства. Внаслідок кредитування таких компаній у 2014 році банку та його кредиторам було завдано суттєвих збитків.
  • Скарга одного з відповідачів за позовом Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» на 22,9 млн грн. Відповідач оскаржує рішення судів попередніх інстанцій, якими повністю задоволено вимоги Фонду (справа №910/682/20). Під час здійснення ліквідаційної процедури ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» було виявлено, що до того, як цей банк був визнаний неплатоспроможним та в ньому розпочато процедуру ліквідації, у банку здійснювались невиправдано ризикові операції, як-от укладення завідомо збиткового договору купівлі-продажу цінних паперів. Крім того, на розгляді судів апеляційної інстанції перебувають позови Фонду до пов’язаних осіб ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» у справі №910/680/20 на 25 млн грн, у справі №910/940/20 на суму 27,7 млн грн та у справі №910/686/20 на суму 8,9 млн грн.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter