ПРЕСРЕЛІЗ
Фонд гарантування вкладів виграв апеляцію за своїм позовом більш як на пів мільярда гривень до пов’язаних осіб ПАТ "ЮСБ БАНК". 8 квітня 2025 р. Південно-Західний апеляційний господарський суд скасував рішення суду першої інстанції у справі №916/3821/21, яким той відхилив вимоги Фонду до пов’язаних з банком осіб на суму 514,3 млн грн. Розглянувши справу, апеляційний суд визнав обґрунтованими вимоги Фонду про відшкодування збитків, завданих банку.
Нагадаємо, під час ліквідації ПАТ "ЮСБ БАНК" Фондом було встановлено, що до моменту запровадження тимчасової адміністрації з установи було виведено та привласнено активи на значну суму з використанням механізму кредитування. Схема, зокрема, полягала у кредитуванні групи юридичних осіб, що мають ознаки пов’язаних. Перевірка правочинів засвідчила, що усі рішення про надання кредитів цій групі позичальників ухвалювались із явним нехтуванням інтересів банку.
Крім того, 10 квітня 2025 р. рішенням Верховного Суду (ВС) один з позовів Фонду гарантування до пов’язаних осіб ПАТ «АРТЕМ-БАНК» знову передано до суду першої інстанції. Відповідне рішення ухвалив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у справі №910/3782/21, за якою Фонд вимагає стягнути з пов’язаних осіб банку близько 10 млн грн. Суди попередніх інстанцій відхилили вимоги Фонду, проте ВС, розглянувши справу, скасував їхні рішення та спрямував справу на новий розгляд до першої інстанції.
Як встановлено під час ліквідації АТ «АРТЕМ-БАНК», його менеджмент до визнання банку неплатоспроможним ухвалював рішення, на підставі яких надалі було здійснено низку завідомо збиткових операцій. Зокрема, інвестування в цінні папери (інвестиційні сертифікати) низької фінансової якості, без проведення належної оцінки ризиків, на значні суми, що прямо суперечило інтересам АТ «АРТЕМ-БАНК» та його кредиторам та у підсумку завдало значних збитків.
Загалом Фондом гарантування подано кілька позовів до пов’язаних осіб «АРТЕМ-БАНКУ», з яких у справі №910/4149/21 Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду присудив стягнути з пов’язаних осіб цього банку близько 16,0 млн грн, повністю задовольнивши позов Фонду, у справі №910/10354/20 апеляційний суд повністю задовольнив вимоги Фонду в розмірі понад 29,5 млн грн, а у справі №910/9833/21 суд апеляційної інстанції виніс остаточну постанову про часткове задоволення позову Фонду в розмірі понад 0,6 млн грн.
Цього тижня, 14-18 квітня, суди різних інстанцій розглядають позови Фонду гарантування вкладів до пов’язаних осіб та власників 16 банків, що виводяться з ринку. Це позови як у господарських, так і у кримінальних провадженнях.
Низка позовів розглядатиметься у Верховному Суді. Зокрема, 16 квітня пов»язані особи ПАТ «БАНК «ДЕМАРК» намагатимуться оскаржити у Касаційному господарському суді у складі ВС рішення судів попередніх інстанцій на користь Фонду гарантування вкладів, якими присуджено стягнути 890,5 млн грн з пов’язаних осіб банку (справа №927/252/21).
До визнання неплатоспроможним ПАТ «БАНК «ДЕМАРК» проводив кредитну політику, що у підсумку завдала збитків банку та його кредиторам на понад мільярд гривень. Як було виявлено після початку виведення банку з ринку, упродовж кількох років банк укладав десятки подібних між собою кредитних угод, з подібним неліквідним забезпеченням, за якими кошти не повертались та тривалий час накопичувалась заборгованість. Зокрема, члени правління та кредитного комітету Банку, які виступають відповідачами за позовом у справі №927/252/21, своїми рішеннями у 2013-2014 роках погодили надання таких кредитів одинадцяти компаніям у порушення вимог як банківського законодавства, так і внутрішніх положень Банку, що завдало збитків на суму близько 890,5 млн грн.
Спільними рисами усіх угод, окрім неліквідних застав у вигляді майнових прав (зокрема, прав вимоги за поточними договорами позичальників з купівлі-продажу цінних паперів), є і суми кредитів – кожним позичальником отримано майже однакові суми у межах 36,5-38 млн грн.
На сьогодні судами розглядається ще один позов Фонду до пов’язаних осіб ПАТ «БАНК «ДЕМАРК» на суму 434,5 млн грн (справа №927/561/21).
Крім того, відбудуться розгляди позовів Фонду судами апеляційної інстанції. Зокрема, 16 квітня Південно-західний апеляційний господарський суд розпочне розгляд апеляційної скарги Фонду за одним із позовів до пов’язаних осіб ПАТ «ФІНРОСТБАНК» на суму 421,3 млн грн (справа №916/1522/22).
Як повідомляв Фонд, після початку виведення цього банку з ринку було виявлено, що за кілька попередніх років його керівники та посадові особи банку погодили та здійснили низку кредитних операцій з пов’язаними та підставними компаніями із грубим порушенням внутрішніх процедур, а самі кредитні кошти спрямовувались на операції, що не мали економічного сенсу. Саме через кредитування групи пов’язаних між собою компаній з банку було виведено основну частину його активів, які мали б бути спрямовані на розрахунок з кредиторами банку.
Крім згаданого позову, Фонд подав ще низку позовів до пов’язаних осіб цього банку. Зокрема, у справі №916/1489/22 Касаційний господарський суд у складі ВС присудив стягнути з пов’язаних осіб цього банку близько 30,0 млн грн, повністю задовольнивши позов Фонду. Крім того, у лютому 2024 р. Господарський суд м. Києва повністю задовольнив позовну заяву Фонду на суму 30,3 млн грн (справа № 916/3725/21).